Starea drumurilor. 17.01 ora 15
8 ani ago Pîrloagă Marian Comentariile sunt închise pentru Starea drumurilor. 17.01 ora 15
COMUNICAT IPJ Călărași
Situaţia traficului rutier pe raza judeţului Călăraşi 17 ianuarie la ora 15,00
Din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, circulaţia rutieră s-a închis pe următoarele drumuri de pe raza judeţului Călăraşi:
- DN 4 Olteniţa- București
- DN 3 Cuza Vodă – Lehliu
- DJ 301 Budești -Fundeni
- DJ 302 Belciugatele -Măriuţa
- DJ 403 Solacolu- Fundulea
- DJ 303 Săruleşti-Valea Argovei
- DJ 403 Mănăstirea -Ulmu
- DJ 394 Ulmu- Plevna
- DJ 412 Frumuşani- Popești; Vasilaţi – Nuci – Popeşti ; Gălbinaşi – Sohatu
- DJ 100 Fundeni -limită cu judeţul Ialomița
- DJ 402 Tămădau- Dărvari
- DJ 403 Valea Argovei – Mănăstirea
- DJ 304 Dorobanţu – Ulmu
- DJ 305 Fântana Doamnei – Nicolae Bălcescu – Lehliu – Săpunari limita cu Ialomiţa
- DJ 307 A Independenţa – Alexandru Odobescu – Vlad Tepeş
- DJ 306 Cuza Vodă – Floroaica – Dragoş Vodă
- DN 3 Călăraşi – Lehliu
Poliţiştii vă recomandă:
Înainte de a pleca la drum, trebuie să vă interesați de starea drumurilor de pe traseul pe care urmează să-l parcurgeți şi să vă pregătiți autovehiculul pentru călătorie (plinul de combustibil, lopată, sac cu nisip etc.).
Asigurați-vă o vizibilitate bună, prin curăţarea parbrizului, geamurilor laterale şi a lunetei, şi verificați dacă sistemul de climatizare şi ştergatoarele de parbriz sunt în perfectă stare de funcţionare.
Adaptați viteza la condiţiile meteo şi de trafic, circulați cu viteză redusă și păstrați o distanţă corespunzătoare în mers, între autovehicule.
Adoptați o conduită preventivă în trafic şi respectați indicaţiile şi recomandările poliţiştilor rutieri.
Pietonii trebuie să circule numai pe trotuare, iar traversarea străzii să o facă pe la locurile marcate, la culoarea verde a semaforului electric şi numai după ce sunt siguri că intenţia lor de traversare a fost observată de către şoferi, iar aceştia au oprit maşinile.